Většina párů má už před narozením prvního dítěte představu o tom, zda by chtěla dítě jedno nebo dvě či více. Příchodem prvorozeného potomka se vše však může změnit. Některé rodiče to utvrdí v tom, že jedno bohatě stačí, jiní, byť byli rozhodnuti pro jedináčka, chtějí nyní dětí co nejvíce.
Rozhodnout se o druhém dítěti znamená zvážit spoustu různých faktorů, patří mezi ně například:
Zdravotní stav a věk rodičů, zejména však matky – žena by se měla cítit po fyzické i psychické stránce dobře a měla by být přesvědčena, že druhé dítě chce, případně, že je na něj nyní vhodný čas. Násilím se nevyplácí věci řešit a také není vhodné dítě pořizovat, pokud pro ně není sama rozhodnuta. V případě, že se během prvního těhotenství objevily závažné problémy, je vhodné vše konzultovat také s lékařem a vzít si k srdci jeho doporučení.
Finanční situace rodinyhraje také velkou roli v rozhodování. Sociální systém u nás příliš nefandí rodinám s dětmi, takže je potřeba se často spoléhat na vlastní prostředky nebo úspory. Pokud necítíte, že finančně druhé dítě zvládnete, pak přemýšlejte, zda se najde nějaké řešení, případně toto plánování odložte na pozdější dobu.
Věkový rozdíl mezi sourozenci je velmi důležitý. Pořízení dalšího dítěte není vždy jen na rozhodnutí rodičů, ale je potřeba brát ohledy i na první dítě. Záleží na věku a celkové psychické vyspělosti dítěte. Odborníci tvrdí, že ideální věkový rozdíl mezi dětmi jsou tři roky. Do této doby je velká pravděpodobnost, že první dítě bude na mladšího sourozence žárlit. Jeho příchod do rodiny nepochopí a vše se může velmi zkomplikovat.
Je však nutno myslet na to, že každé dítě je individuální, je tedy jinak vyspělé a jinak může rodinnou situaci chápat.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, myslete při příchodu dalšího miminka také na potřeby toho staršího, byť může působit v pohodě, opak je někdy pravdou. Věnujte se oběma dětem stejně a neodsouvejte starší dítě na druhou kolej.