Hlavní je mít dobrý nápad. Skvělý podnikatelský záměr. Základem úspěchu je nabídnout, co lidé chtějí a za co jsou ochotni zaplatit. Trh je poměrně zaplněný, ale stále se dají najít skulinky. Nemusí se jednat o zcela nový produkt či službu, uspět můžete i „jen“ s jiným způsobem prodeje již existujícího. Využít se dá také různých moderních trendů, díky nimž vzniká nová poptávková vlna (např. bio produkty, veganství apod.). Ideální je zúročit svoje znalosti a dovednosti. Naopak, pustit se do zcela neznámého oboru přináší velké riziko neúspěchu.
Získat oprávnění podnikat je nejjednodušší u živnosti volné. Stačí doložit svéprávnost a bezúhonnost. Nebojte, i v rámci volné živnosti se nabízí široký výběr oborů. U živnosti řemeslné musíte prokázat odbornou způsobilost. Ale pokud umíte nějaké řemeslo a máte dostatečnou praxi, proč ne.
OSVČ nebo společnost?
Zvolte si právní formu podnikání – fyzická osoba (osoba samostatně výdělečně činná) nebo právnická osoba (obchodní společnosti). Nejsnazší rozjezd budete mít jako firma o jednom člověku, čili OSVČ bez zaměstnanců. Pokud zaměstnance potřebujete, počítejte s náročnější komunikací s úřady. Nejsložitější je založit obchodní společnost, ale existuje možnost .
Každopádně, po administrativním zařízení podnikání Vás to nejtěžší teprve čeká – rozjet podnik „fyzicky“. Účinně svou firmu propagovat a aktivně shánět zakázky. Určitě Vám pomůže předem dobře vypracovaná marketingová strategie.
Pokud se obáváte těžkého rozjezdu, možná uvítáte způsob, jak si začátky usnadnit.
Franšíza
Jedná se o pronájem práv k podnikání, poskytnutí licence a zaběhnuté obchodní značky. Rozjezd podnikání je hladší, protože značka má již své jméno. Jelikož získáte její Know-how, vyvarujete se počátečních podnikatelských chyb.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv obor a způsob podnikání, nezapomeňte, že žádný začátek není lehký. Chce to velkou dávku trpělivosti a vytrvalosti. Hodně štěstí!