Zimní měsíce jsou přesně tím obdobím, kdy je potřeba podpořit imunitní systém vhodnými vitamínovými doplňky a předcházet tak častým respiračním onemocněním. Ideálním řešením je návštěva nejbližší lékárny, ve které odborně proškolený personál poradí nejen jakými prostředky, ale hlavně v jakém množství je potřeba je tělu dodávat. Protože předávkovat se můžeme i původně zdraví prospěšnými prostředky. Mezi nejdůležitější stavební kameny našeho zdraví v té době patří těchto pět vitamínů. Ať už ve formě stravy, tablet či bylinných čajů.
Nejdůležitějším pomocníkem k udržení zdraví v zimním období je vitamín C. Protože si ho lidské tělo neumí vyrobit samo, je potřeba dodávat zvenčí. Jeho bohatými zdroji jsou šípky, černý rybíz, citrusy, křen a dokonce i brambory. Ale protože se tepelnou úpravou vitamín C často úplně vytratí, je potřeba ho tělu dodávat i v podobě tablet. Anebo prášku rozpustném ve vodě. Ten užívají nejraději děti. Nedostatek určitě poznáte zvýšenou únavou. A často i krvácejícími dásněmi. Nedostatek vitamínu A se zase projevuje poruchami zraku a zhoršeným stavem kůže i kostí. Doplnit si ho v těle můžeme vhodným jídelníčkem, ve kterém je dostatek zvířecích i rybích vnitřností. A velké množství ho je i v mrkvi, mléce a margarínech. Doplňky stravy dokážou vyvážit v těle jeho vliv na růst zubů, epitelu či kostí. Pokud netrávíte zimní měsíce v jižních krajinách na slunečných plážích, vitamín D určitě zařaďte od podzimu do jara.
Nedostatek slunce způsobuje, že si tělo neumí vytvořit tento vitamín samo a proto ho podpořte buď formou vitamínových doplňků. Anebo přidáním do jídelníčku rybí tuk, tučné ryby a najdeme ho rovněž v játrech. Vitamíny skupiny B jsou rovněž obsaženy v živočišných i rostlinných potravinách. Snad nejvíce jich obsahují ořechy. Nedostatek vitamínu B12 nejčastěji postihuje vegany, kteří jednostrannou stravou ho přijímají minimum. A důsledkem je nedostatek červených krvinek a neuropatie končetin. Proto je vhodné dobírat B1, B2 i B 12 v doporučených doplňcích. Zapomenout nesmíme ani na vitamín K. Ten najdeme v zelených rostlinách. Špenátu, brokolici, petrželi. Jeho nejdůležitější role je při srážení krve. A proto se jeho nedostatek projevuje častým krvácením z nosu.